Noc s Andersenem

Každoročně se na celém světě slaví 2. dubna Mezinárodní den dětské knihy. Je to den narození známého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Ve světě si tento svátek připomínáme akcí nazvanou Noc s Andersenem. V České republice se Noci s Andersenem začaly v knihovnách konat od r. 2000. Naše knihovna pořádá tuto akci od roku 2009.Po velkém zájmu dětí jsme tuto akci rozdělili na Andersenovo pohádkové odpoledne – pro děti od 4–6let a probíhá od 16–18hod., děti nemusí být čtenáři knihovny. Potom od 19 hod. následuje Noc s Andersenem.

Účastnit se nočního přespání mohou děti, které splní tyto podmínky:

  1. čtenář knihovny
  2. v loňském roce je přečtena alespoň jedna kniha
  3. přihlášení v soutěži Lovci perel v daném období (a ulovená alespoň 1 perla)

2022 téma: „Velké objevy a vynálezy“

Odpolední tradiční Andersenovo pohádkové odpoledne proběhlo v KC Ořechov s kocourem Mikešem, PepíkemŠevců a kozlíkem Bobešem. 8 dětí si užilo legraci a zábavu.
Na Noc s Andersenem se přihlásilo 16dětí a společně se seznámily s vynálezy, které změnil svět a pomocí kvízu řešily hádanky a hlavolamy.

2021 téma: „Záhada v knihovně“

Letošní Noc s Andersenem se přesouvala z důvodu COVID 19. Nakonec jsme ji mohli uskutečnit 8.10.2021, ale v omezeném počtu dětí a přespání se letos nekonalo.
I tak se odpoledne sešlo 7dětí a v parku před knihovnou plnily úkoly od Manky, Rumcajse a Cipíska.
Večer na tradiční Noc s Andersenem se přihlásilo 16dětí, které do 23.00hod. si tento den užily.Podle indící hledaly úkoly, které všechny splnily.

2020 téma: „Prokletí Tutanchamovy hrobky“

13.3.2020 se odpoledne sešly menší děti strávit Andersenovo pohádkové odpoledne. 18 dětí strávilo v příjemném prostředí s Červenou Karkulkou, Králem a Královnou v prostorách KC Ořechov při různých hrách.
Večer se sešlo 25 dětí na dobrodružnou výpravu za tajemstvím Tutanchámovy hrobky. Vše bylo na stezce odvahy zachráněno a odhaleno. Odměnou po hrůzostrašné stezce bylo promítání filmu.

2019 téma: „Putování pohádkou“

29.3.2019 nás odpoledne čekalo Andersenovo pohádkové odpoledne, kdy 15dětí si užilo krásné odpoledne plné her a úkolů od pohádkových bytostí – Makové panenky, čertíka, vodníka a čarodějnice.Na Noc s Andersenem dorazilo 46dětí, na které čekaly také pohádkové bytosti, se kterými zažily spoustu legrace při řešení úkolů. Tradiční stezka odvahy nesměla chybět.

2018 téma: „Rychlé šípy“

23.3.2018 jsme se sešli na Noci s Andersenem. Odpoledne měly možnost menší děti strávit plněním úkolů a her – od pejska a kočičky. Sešlo se 15dětí. Na Noc s Andersenem s přespáním v knihovně, se sešlo 48 dětí. Děti sehrály pohádku „Císařovy nové šaty“ od H. Ch. Andersena. Poté plnily úkoly – sbíraly BOBŘÍKY za dosažené úkoly. Následovalo promítání filmu a STEZKA ODVAHY.

2017 téma: „Kamarádi ze Čtyřlístku“

Poslední den v březnu – 31.3.2017 proběhla pro děti, které jsou čtenáři knihovny „Noc s Andersenem“. Sešlo se 60 dětí. V Obecním sále byl vyhodnocen nejpilnější dětský čtenář za rok 2016, stala se jí čtenářka Pavlína Fasurová, která přečetla a vypůjčila si za rok 2016 – 50 knih. Pak následovalo krátké divadelní představení, které jsme sehráli s dětmi z knihovny – „Sněhová královna“ od H.CH.Andersena. Myšpulín, Bobík, Pinďa a Fifinka měli připravené pro děti zábavné hry a úkoly. Ve 21 hod. odešli domů ti nejmenší a 40 dětí zůstalo na přespání v knihovně, na které čekalo promítání filmu a pro ty nejodvážnější stezka odvahy „Po stopách H.CH. Andersena“, který na ně čekal s listinou, na kterou se odvážlivci podepsali.